• Vasiliu Mihai – Maestru Emerit al Sportului Columbofil!!!

      2 comments

    “Incepand cu anul 1977 m-am hotarat sa import din Belgia de la Jules Rijckaert 4 porumbei, dupa ce i-am studiat foarte mult lotul de porumbei, sistemul de crestere, intretinere si in special rezultatele obtinute in concursurile de fond atat de dansul cat si de alti columbofili ce si-au procurat porumbei de la el. Acest import l-am realizat in anul 1982 cand am adus urmatorii porumbei: (pentru a fi si mai concludent va anexez actul de import): B -4661126-82, B-4661130-82, B-4612676-82 si B-4661136-82. Tot in anul 1982 am mai adus din Belgia 6 porumbei – 3 bucati Janssen (la care am renuntat ulterior) o femela J. Rijckaert B-3361683-82 (care s-a dovedit a fi o mare reproducatoare) si 2 bucati Norbert Norman linia `Jules 54` care proveneau din linia lui `45` al fratilor Cattrysse. Atat acesti porumbei cat mai ales cei de la J. Rijckaert au obtinut (si mai obtin si astazi) rezultate foarte bune in concursuri (an de an apar in campionatul national porumbei J. Rijckaert cat si `metisi` pe locuri fruntase).”

    “Concursul Gdansk III a fost castigat de domnul Bacalu Danut cu o femela din 2 porumbei de la mine (tatal – J. Rijckaert, mama- M. Demeyere). Aceiasi combinatie J. Rijckaert x M. Demeyere a dat rezultate foarte bune si la domnul dr. Ghica Paul.”

    ” Titluri si distinctii obtinute pe plan national si international

    Diploma de onoare si medalia `Meritul Columbofil` in anul 1978;

    Diploma de onoare si medalie la Olimpiada Columbofila de la Katowice din Polonia din 1989, cu femela 309940?86;

    Diploma de onoare si medalie la Olimpiada Columbofila din Olanda in anul 1995, cu femela 87 ? 91;

    Membru de onoare al U.F.C.R.;

    Presedinte de onoare al U.F.C.R.;

    Maestru Emerit al Sportului Columbofil;

    Multiplu campion national Categoria Fond.

    Rezultate obtinute in concursurile de fond si maraton in perioada 1983 ? 1994:

    (Aceste concursuri au fost organizate pe zone cu participarea columbofililor din 5 asociatii judetene: Bacau, Botosani, Iasi, Neamt si Suceava).

    1983

    1. Budapesta -ang. 5 – cls. 2 – loc. 30, 33 (concurs national)

    2. Varsovia I – ang. 14 – cls. 9 – loc. 2, 25, 40, 47, 58, 63, 79, 87

    3. Varsovia II – ang. 20 – cls. 14 – loc 2, 3, 4, 6, 8, 17, 26, 40, 48, 49, 58, 65, 70

    4. Gdansk – ang. 14 – cls. 6 – loc 6, 9, 19, 39, 43 (a fost primul concurs national)

    La crescatori m-am clasat pe locul 1 4 cls. Din echipa de 5 porumbei angajati

    1984

    nu s-au organizat concursuri de fond

    1985

    1. Varsovia – ang. 10 – cls 6 – loc 1, 29, 70, 71, 145, 171

    2. Varsovia II – ang. 12 – cls. 8 – loc 1, 2, 22, 27, 37, 82, 100, 117

    3. Varsovia III – ang. 17 – cls. 10 – loc 40, 43, 70, 91, 103, 113, 118, 130

    4. Gdansk I – ang. 14 – cls. 9 – loc 6, 10, 20, 21, 30, 74, 120, 130, 204

    5. Varsovia IV – ang. 6 – cls. 6 – loc 1,26,53,74,131 132

    6. Gdansk II – ang. 9 – cls. 6 – loc 8, 9, 24, 46, 75, 104

    1986

    1. Varsovia I – ang. 14 – cls. 9 – loc 3, 59, 70, 102, 117, 145, 143, 165, 167

    2. Varsovia II – ang 12 – cls 8 – loc 1, 6, 50, 88, 101, 151, 158

    3. Dzialdovo – ang. 6 – cls. 2 – loc 2, 18

    4. Gdansk I – ang. 10 – cls 6 – loc 3, 26, 69, 103, 126, 136

    5. Gdansk II – ang. 9 – cls. 3 – loc 1, 23, 35

    1987

    1. Varsovia I – cls 5 – loc 37, 38, 69, 76, 114

    2. Varsovia II – cls. 4 – loc 5, 11, 56, 69

    3. Gdansk I – cls. 4 – loc 18, 55, 67, 103

    4. Gdansk II – cls. 3 – loc 53, 83, 85

    5. Bialystok – cls. 1 – loc 1

    1988

    1. Varsovia I – ang. 8 – cls. 6 – loc 2, 7, 13, 146, 171, 293

    2. Varsovia II – ang. 8 – cls. 6 – loc 2, 3, 10, 12, 81, 139

    3. Gdansk I – ang. 8 – cls. 5 – loc 3, 22, 28, 67, 158

    4. Bialystok – ang. 4 – cls. 2 – loc. 9, 80

    5. Gdansk II – ang. 5 – cls. 3 – loc 2, 4, 12

    1989

    1. Varsovia I – ang. 10 – cls. 7 – loc 1, 35, 76, 82, 97, 242, 294

    2. Varsovia II – ang 9 – cls 6 – loc 46, 49, 58, 61, 95, 101

    3. Gdansk I – ang. 6 – cls. 4 – loc 16, 47, 55, 71

    4. Gdansk II – ang. 5 – cls. 4 – loc 20, 34, 46, 54

    5. Gdansk III – ang. 5 – cls. 5 – loc 19, 21, 22, 27, 66

    1990

    1. Gdansk I – ang. 14 – cls. 10 – loc 2, 8, 16, 21, 30, 75, 145 etc.

    2. Gdansk II – ang. 9 – cls. 5 – loc 9, 11, 40, 69, 107

    3. Gdansk III – ang. 7 – cls. 5 – loc 5, 12, 18, 20, 41

    4. Gdansk IV – ang. 7 – cls. 5 – loc 4, 12, 27, 31, 39

    1991

    1. Suwalki – ang. 12 – cls. 9 – loc 1, 2, 17, 25, 43, 45, 96

    2. Varsovia – ang. 7 – cls. 6 – loc 1, 12, 29, 32, 78, 326

    3. Gdinya I – ang 7 – cls 5 – loc 14, 15, 17, 47, 74

    4. Gdinya II – ang. 5 – cls. 3 – loc 2, 5, 12

    1992

    1. Varsovia – ang. 16 – cls. 10 – loc 10, 14, 40, 51, 83, 92, 112, 119, 130, 145

    2. Gdinya – ang. 11 – cls 3 – loc 5, 51, 79

    1993

    1. Varsovia I – ang. 17 – cls. 5 – loc 6, 57, 87, 140, 185

    2. Varsovia II – ang. 14 – cls. 10 – loc 12, 16, 33, 35, 42, 57, 114, 121, 130, 167

    3. Torun I – ang. 10 – cls. 8 – loc 2, 5, 7, 45, 66, 91, 93, 95

    4. Torun II – ang 8 – cls. 8 – loc 1, 8, 10, 13, 15, 39, 51, 59

    1994

    1. Varsovia I – ang. 13 – cls. 10 – loc 3, 16, 36, 40, 66, 83, 98, 108,127, 206

    2. Varsovia II – ang. 10 – cls. 8 – loc 1, 4, 14, 27, 117, 128, 192

    3. Torun I – ang. 8 – cls. 4 – loc 23, 57, 106, 131

    4. Torun II – ang. 6 – cls. 4 – loc 4, 5, 8, 10

    Porumbei ce s-au clasat pe locul I in concursurile de fond

    1. 48-65 M loc I Budapesta, 1969, `Bricoux`

    2. 497-66 F loc I Budapesta, 1971, `Fabry`

    3. 59173-70 M loc I Bratislava, 1971, `H. Desmet`

    4. 67158-71 M loc I Budapesta, 1972, `Bricoux`

    5. 67138-71 M loc I Bratislava, 1972, `H. Desmet`

    6. 84135-72 M loc I Budapesta, 1974, `Fabry`

    7. 67174-71 M loc I Brno, 1974, `Fabry`

    8. 95283-71 M loc I Varsovia, 1974, `van Bruaene`

    9. 37668-74 M loc I Budapesta, 1975, `H. Desmet`

    10. 84131-72 F loc I Budapesta II, 1975, `Fabry`

    11. 7966-72 F loc I Budapesta II, 1976, `Bricoux`

    12. 7969-72 F loc I Kolin, 1976, `Bricoux`

    13. 67184-71 F loc I Budapesta I, 1976, `Fabry`

    14. 144272-73 M loc I Szekesfekelvar, 1977, `v.d. Espt`

    15. 304750-83 F loc I Varsovia I, 1985, `N. Norman`

    16. 304713-83 F loc I Varsovia II, 1985, `J. Rijckaert`

    17. 304750-83 F loc I Varsovia I, 1985, `N. Norman`

    18. 304750-83 F loc I Varsovia II, 1986, `N.Norman`

    19. 304713-83 F loc I Gdansk I, 1986, `Rijckaert`

    20. 18622-82 F loc I Bialystok, 1987, `Stichelbaut`

    21. 309905-86 M loc I Varsovia I, 1989, `Rijckaert`

    22. 51253-87 F loc I Suwalki, 1991, `Rijckaert`

    23. 51253-87 F loc I Varsovia, 1991, `Rijckaert`

    24. 87-91 F loc I Torun II, 1993, `Rijckaert`

    25. 95-91 M loc I Varsovia I, 1994, `M. Demeyere`

    Top 10 `National` (crescatori si porumbei) in perioada 1983 ? 1994 de 34 de ori in primii 10.


    Porumbeii de baza ai Domnului Vasiliu!

    • Prea putin spus despre un asemenea crescator,e unul din cei mai buni din Romania , un om cum rar mai intalnesti ,da al dansului e da si nu e nu .Toata stima pentru un asa om.Din linia porumbeilor dansului sunt aproape toti porumbei mei cu care am uimit(fara sa fiu lipsit de modestie)pe foarte multi crescatori,si toti ma intrebau ce le-am dat,nu de unde ii am,asa e la noi ce sa facem,domnul Vasiliu mi-a zis la o expozitie de la Deva:AI RABDARE CU EI(porumbei),si ai sa vezi.Ii multumesc si pe aceasta cale,pentru ca din pasarile de la dansul am obtinut trei de locul 1 pe tara si un loc doi,nu mai spun celelalta locuri.Multumesc domnule profesor Vasiliu si ma simt onorat ca am putu vorbi cu dumneavoastra si la Piatra Neamt in 2007.Sa va dea Dumnezeu sanatate si zile lungi si fericite.Jos palaria in fata acestui mare crescator.

    • Tot respectul pentru Domnul Profesor Vasiliu,un om deosebit un adevarat maestru in columbofilie
      mai rar oameni ca dumnealui

    Write a comment